Endokrynolog

Endokrynologia to dziedzina medycyny zajmująca się zaburzeniami hormonalnymi  czyli inaczej schorzeniami układu dokrewnego. Endokrynolog zajmuje się diagnostyką, leczeniem, ale również opieką nad pacjentem po zakończeniu procesu leczenia. Gruczoły wydzielania wewnętrznego (dokrewne) wydzielają substancje, które dostają się do organizmu, narządów lub tkanek. Produkują hormony, ale także kontrolują ich wydzielanie. Gruczoły dokrewne to: tarczyca, przysadka mózgowa, nadnercza, jądra, jajniki, trzustka.
Specjalista często jest w stanie oszacować ryzyko choroby jeszcze przed jej pojawieniem i podjąć odpowiednią terapię profilaktyczną. Lekarz  powinien odkryć również przyczynę choroby i jej podłoże, dzięki czemu w bardzo wielu przypadkach możliwe jest całkowite wyleczenie. Po skierowaniu pacjenta na badania oraz właściwej diagnozie lekarz wybiera odpowiedni sposób leczenia jakim jest farmakoterapia lub leczenie chirurgiczne.


dr n. med.  Zbigniew Podgajny

Studia medyczne ukończył w 1997 roku na Wydziale Lekarskim Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi z wyróżnieniem.  Posiada specjalizację z chorób wewnętrznych, medycyny nuklearnej i endokrynologii.  Stopień doktora nauk medycznych  uzyskał w roku 2012 na podstawie rozprawy pt. „18F-FDG PET-CT w różnicowaniu zmian ogniskowych nadnerczy u chorych z niedrobnokomórkowym rakiem płuca”. W pracy zawodowej zajmuje się diagnostyką i terapią z użyciem radiofarmaceutyków. Do głównych jego zainteresowań zawodowych należy terapia zróżnicowanych raków tarczycy i nowotworów neuroendokrynnych. W latach 2005-2017 był pracownikiem Kliniki Endokrynologii i Terapii Izotopowej Wojskowego Instytutu Medycznego. Doświadczenie z metodą PET-CT zdobył w warszawskim ośrodku PET-CT, gdzie pracował w latach 2008-2014.  Od 2014 jest kierownikiem medycznym Pracowni Pozytronowej Tomografii Emisyjnej Affidea we Wrocławiu.

godz. przyjęć:

poniedziałek 16:00-18:00

PAKIETY Skip to content